Universal & Network
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Embelsira online
 
ForumFaqa StartueseGalleryKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 ADN-ja, per here te pare pamje 3D

Shko poshtë 
AutoriMesazh
candy
Admin
candy

Numri i postimeve : 108
Pikè : 170
Reputacioni juaj : 3
Join date : 01/10/2009
Age : 25
Location : Ku te me teket

ADN-ja, per here te pare pamje 3D Empty
MesazhTitulli: ADN-ja, per here te pare pamje 3D   ADN-ja, per here te pare pamje 3D Icon_minitimeSun Oct 11, 2009 7:43 am

ADN-ja eshte fotografuar per here te pare ne nje format 3 dimensional. Fija dyshe qe ndodhet ne nje hapesire mikroskopike me diameter 1 te qindat e nje milimetri, e vendosur ne qelize, tashme ka nje pamje te sakte per te gjithe shkencetaret.
ADN-ja eshte e prirur te formoje nje strukture gjeometrike me shkalle te ndryshme. Zbulimin e kane bere shkencetaret “Massachusetts Institute of Technology” ne Boston te Shteteve te Bashkuara te Amerikes. Sipas revistes “Science”, gjysma e globusit e ndertuar nga gene, ne nje moment te caktuar eshte ne funksion te qelizes. Struktura 3 dimensionale eshte thelbesore per te rregulluar aktivitetin e geneve. “ADN-ja permban nje sasi te madhe informacioni, miliarda here me te madhe se sa nje hard disk kompjuteri”, shprehet profesor Job Dekker, sipas te cilit, nuk ishte e qarte se si arrinte te mbante kaq shume informacion ne nje hapesire kaq te vogel. Celesi per ta zbuluar kete mister ishte perdorimi i teknikes se quajtur “Hi-C” qe konsiston ne mbledhjen e copave te shperndara te nje qelize dhe me pas ne bashkimin e tyre nepemjet metodes kompjuterike.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.horizonti.forumtion.net
 
ADN-ja, per here te pare pamje 3D
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universal & Network :: Koha E Lire&Shoqeria :: Kuriozitete-
Kërce tek: